Domácnosti v EU dávají na bydlení skoro čtvrtinu výdajů

Date:

Chod domácnosti se neobejde bez více výdajů. Žádný z nich ale občanovi EU nesáhne do kapsy tak hluboko jako bydlení. To už si tradičně ukrajuje skoro čtvrtinový podíl ze všech nákladů na domácnost. Jinak tomu nebylo ani v roce 2019.

Nejnovější čísla Eurostatu, která se zabývají výdaji domácností v členských státech EU za rok 2019, nepřinesla žádné překvapení. Bydlení je nadále nejdražší položkou, za jakou evropské domácnosti platí. Podobně jako v předchozích letech, i loni si popadlo podíl na úrovni přes 20%.

Domácnosti dají na bydlení 23,5% výdajů

Přesný podíl nákladů na bydlení ze všech výdajů domácností v EU dosáhl v roce 2019 až 23,5 %. Eurostat do této položky již tradičně zahrnuje i výdaje spojené s platbami za energie, mezi které se řadí plyn, voda, teplo i elektřina. Náklady spojené s vybavením domácnosti a jejími údržbami již do této kategorie nepatří. Ty spadají do samostatné položky, které v roce 2019 patřil 5,5% podíl.

Po bydlení jde nejvíce na dopravu a potraviny

Dvouciferný podíl ze všech výdajů domácností v EU si neuchmatlo pouze bydlení. 13,1 % z celkových výdajů spadá do nákladů na dopravu. Jen o 0,1 % menší podíl se uprchl položce zahrnující potraviny a nealkoholické nápoje. Ostatní položky, které jsou součástí spotřeby domácností v zemích EU, dosahují s výjimkou souhrnné kategorie „Jiné“ podíl pod 10 %.

Pozn. na závěr: Eurostat do své statistiky nezahrnul všechny položky, které spadají pod výdaje domácností. Chybí mezi nimi například pojistky nebo splátky úvěrů, které jsou rovněž citelnou položkou tvořící nemalý podíl z celkových nákladů.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Průměrné spotřebitelské ceny 2015-2022: Česko versus Polsko

V roce 2022 inflace strhala všechny rekordy prakticky po...

Trápí vás zdražující se energie? Dosáhněte až 75% úspor díky tepelnému čerpadlu

Nikomu z vás nemusíme příliš vykládat, jakým způsobem se...

Nechte si pomoct se zemními a výkopovými pracemi kvalitní firmou

Také už netrpělivě pokukujete po kalendáři, kdy jej otočíte...

Matrace 180×200: Jak vybrat optimální rozměr lůžka do své ložnice?

Kvalitní matrace je základem kvalitního spánku a pohodlí. Výběr...