Izolace zdiva zlepší kvalitu bydlení. Jaké se dají využít postupy?

Date:

V případě, že vás doma trápí zvýšená vlhkost, kvůli níž se na stěnách tvoří nevzhledné fleky, ba dokonce plísně, je určitě na místě se spojit s odborníky. Ti možná zjistí, že je způsobena nedostatečnou izolací obvodového zdiva a základů domu. S tímto problémem si naštěstí specialisté na izolační práce umějí v dnešní době poměrně efektivně poradit, a to hned několika způsoby.

Proč se tvoří v domě vlhkost a co ji způsobuje?

V drtivé většině případů je izolaci zdiva v důsledku zvýšené vlhkosti zapotřebí provést tehdy, když jde voda od země. To bývá důsledkem nekvalitní hydroizolace ve spodní části staveb, v některých starších domech občas úplně chybí. Voda se pak do zdí dostává velmi snadno a narušuje jejich strukturu.

Dalším případem, kdy bude izolace zdiva s největší pravděpodobností zapotřebí, je prosakování dešťové vody a její kondenzace přímo ve stěnách. Voda se pak postupně dostává až dovnitř objektu, což může mít za následek zhoršené klimatické podmínky v jednotlivých místnostech.

V důsledku neřešené zvýšené vlhkosti zdí se snižuje celková životnost objektů. To je třeba mít na paměti a jde o pádný argument, proč investovat do odborné sanace. Kromě samotné stavby je nutné brát v potaz rovněž zdravotní hledisko. Pakliže dlouhodobě bydlíte v domě, který trpí zvýšenou vlhkostí zdiva, můžete po čase pociťovat nejrůznější dýchací obtíže. Často se jedná nejen o klasický kašel a nachlazení, ale také například může vzniknout onemocnění vážnějšího charakteru. Typicky jde třeba o astma. Zdraví samozřejmě neprospívá ani výskyt plísní, které jsou při poškozené izolaci zdiva dosti charakteristickým jevem. Plísně mají špatný vliv na dýchání, ale také na pokožku.

Vysoušení zdiva podřezáním

Když se obrátíte na specializovanou společnost, jakou je kupříkladu firma Izolace HRÓZ, její zaměstnanci nejprve zjistí hlavní příčiny. Poté vám navrhnou ideální řešení, tedy volbu jedné z konkrétních metod. Klasickým způsobem, který je v rámci izolace zdiva a odstranění hromadění nadbytečné vlhkosti velmi efektivní, je podřezání.

V rámci podřezání zdiva se používají řetězové pily, potažmo pak diamantové lano. Vždy dochází k vytvoření spár ve stěnách. Do nich se aplikuje vhodný hydroizolační materiál, který zabrání pronikání vody a vlhkosti zespodu, tedy od země. Podřezání zdiva je však poměrně finančně náročnou záležitostí, zejména ve srovnání s ostatními metodami. Navíc je nutné počítat s tím, že během prací vznikne určité množství odpadu.

Chemická injektáž

Další účinný způsob izolace zdiva představuje chemická injektáž. V jejím případě dojde k navrtání stěn. Do vzniklých otvorů se pak aplikuje speciální chemická látka, která zajistí vyplnění spár a celkové zúžení pórů, takže voda následně nemá tolik příležitostí dále pronikat do stěn, potažmo do interiérů nemovitosti.

Elektroosmóza

Spíše doplňkovou metodou je takzvaná aktivní elektroosmóza. V jejím rámci vám odborná firma nainstaluje do objektu zařízení, které pomocí umělého elektromagnetického pole dokáže vodu odpuzovat. Velkou předností této metody je fakt, že není zapotřebí dělat žádné složitější stavební úpravy. Důležité je, aby bylo zařízení neustále zapojené.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Průměrné spotřebitelské ceny 2015-2022: Česko versus Polsko

V roce 2022 inflace strhala všechny rekordy prakticky po...

Trápí vás zdražující se energie? Dosáhněte až 75% úspor díky tepelnému čerpadlu

Nikomu z vás nemusíme příliš vykládat, jakým způsobem se...

Nechte si pomoct se zemními a výkopovými pracemi kvalitní firmou

Také už netrpělivě pokukujete po kalendáři, kdy jej otočíte...

Matrace 180×200: Jak vybrat optimální rozměr lůžka do své ložnice?

Kvalitní matrace je základem kvalitního spánku a pohodlí. Výběr...