Vertikální zahrady, živé nebo i zelené stěny – nezáleží na tom, jak je nazvete. Důležité je, že přinesou do domácnosti kus přírody, spoustu kyslíku a uklidňující oázu, navíc vypadají skvěle a originálně. Přinášíme vám tři možnosti, jak si je můžete na Slovensku pořídit.
Živé stěny jsou praktické a nevyžadují náročnou údržbu, zvláště pokud si zvolíte automatické samozavlažování. Nezabírají mnoho místa, protože jejich olistění kopíruje zeď. „Doma na zdi máme vysazeno asi 200 rostlin. Když to srovnáme s klasickými pokojovými rostlinami, představa rozmístění 200 květináčů po domácnosti je nereálná. Mě osobně velmi těší, že mou jedinou starostí je jen dolévat hnojivo,“ říká Michal Polák z firmy Verticon, která živé stěny instaluje. Zeleň na stěně je mimořádně přitažlivým vizuálním prvkem, tento trend se v minulých letech ujal ve veřejných a kancelářských prostorách, nyní se však stále častěji využívá i v domácnostech, na balkonech či v zahradách. Na Slovensku nabízí tyto utěšené instalace více firem s různými koncepty výsadby a upevnění. Podívejte se, který by se vám hodil do bytu.
Modulární květinové mřížky
Vertikální zahrady Pixel Garden nabízejí uspořádání modulárních květináčů ve dvou velikostech do mřížky jako pixely. Tento koncept má speciální zavlažovací systém, lze jej nainstalovat do budov ale i na venkovním prostranství. Je založen na komponentech, modulech, se samozavlažováním. Pomocí něj lze vytvářet i květinové obrazy a umožňuje rychlou obměnu nebo změnu.
Místo substrátu minerální vlna
PlantBox je systém důmyslných samozavlažovacích modulů, které umožní sestavit si zelenou stěnu zcela jednoduše podle svých představ. Jednotlivé díly na sebe v horizontálním směru navazují, ve směru vertikálním na sebe navzájem dosedají. Můžete s nimi poskládat plochu, která je v šířce násobkem 60 cm, ve výšce 20 cm, celková hloubka systému je 15 cm. Jednotlivé díly se kotví přímo do zdi, instalace systému je velmi jednoduchá. Místo substrátu se v nich používá speciální savá hydrofilní minerální vlna. Není nutná žádná další hydroizolace, systém je sám o sobě vodotěsný. Hloubka truhlíků je dostatečná pro pěstování okrasných druhů rostlin, ale také bylinek, zeleniny nebo třeba jahod. „Systém lze zavlažovat automaticky, ale u menších stěn to není nutné. Zavlažují se buď ze spodní nádoby, nebo je třeba je zalévat jednou za 14 dní,“ vysvětluje Roman Macko, jednatel LIKO-S.
Rostlinné společenství bez květináčů
Systém Verticon se od ostatních výrazně liší. Rostliny se v něm sázejí do netkané geotextilie, kde vytvářejí přirozené společenství a jejich kořenové systémy jsou propojeny mykorhizními houbami do jednoho superorganismu. Toto propojení jim zajišťuje lepší ochranu proti škůdcům a zároveň lepší příjem vody s rozpuštěnými živinami. „Tyto podmínky pěstování rostlin jsou pro ně mnohem přirozenější. Ani v přírodě neroste nic izolovaně,“ vysvětluje zahradní architekt Michal Polák. Z geotextilie se šijí hydroponické vrstvy s kapsami ve sponě 20 cm, do kterých se vysazují rostliny. Tuto zelenou stěnu lze zhotovit v jakémkoli interiéru, její výhodou je, že tloušťka samotné konstrukce zabírá jen 6 cm. Samozřejmě je třeba počítat is objemem samotných rostlin, které mohou podle druhu zabírat od 20 cm až do 1 metru. Pod konstrukcí je umístěna sběrná nádoba s vodou a hnojivem s ponorným čerpadlem, které v pravidelných intervalech přečerpává vodu do závlahy v uzavřeném recirkulačním systému. Ta pak stéká hydroponickými vrstvami a zachycuje se opět ve sběrné nádobě. Pro administrativní budovy je vhodnější plně automatizovaný systém is dávkováním živin řízeným pomocí wifi. U obytných prostor lze použít levnější poloautomatický systém, ve kterém dávkuje živiny i vodu majitel.
Rostliny pro živou stěnu
Nejlepší místo pro vegetační stěnu je naproti oknům, ale ne přímo v kontaktu se slunečním zářením. Vhodné jsou pokojové rostliny převážně tropického původu z podrostů deštných pralesů, které přímé sluneční osvětlení nesnášejí. Vybírají se rostliny, které jsou schopny růst hydroponicky, tedy bez substrátu v živném roztoku. „Používáme rostliny tropického a subtropického pásma, které jsou schopny žít v našich interiérech, očkujeme i různé druhy tropických mechů, které zpestří škálu rostlinného společenství,“ dodává Michal Polák. Oblíbené jsou anturie, kalatea, chamédorea – salonní palma, lopatkovec, zelenec, adiant či nefrolepka.