Jak čistit kožený nábytek

Date:

Hezké kožené pohovky a křesla působí luxusně, pokud však chcete zajistit, aby taková zůstala, musíte vědět, jak správně čistit kůži. Potom budou s přibývajícím věkem stále krásnější než dobré víno.

Všechny sedačky se opotřebovávají, ty kožené však mají výhodu v tom, že jim patina svědčí. Kvalitní kůže je přírodní prodyšný materiál, ale časem se to mění. Nejlépe se dá přirovnat k naší pokožce. Stejně jako pokožka, i kůže vyžaduje pravidelnou péči, aby vypadala co nejlépe. Na kožených pohovkách je třeba utírat prach suchým hadříkem a každý měsíc na ně nanášet krém na kůži, aby byl materiál jemný a zvlhčený. Přinášíme vám tipy, jak o kožený nábytek pečovat, aby byl dlouho krásný.

Připravte si pomůcky
K čištění kožených povrchů budete potřebovat několik čistících prostředků. V první řadě je to tzv. sedlové mýdlo, které je patentovanou směsí používanou k čištění, úpravě a ochraně kůže. Nesmí nám chybět krém na kůži, voda, měkký hadřík a lihový alkohol, což je většinou isopropylalkohol, kapaliny na bázi etanolu nebo chirurgický líh.

Začněte mýdlem a vodou
K odstranění jemných skvrn namočte čistou vlhkou žínku do teplé mýdlové vody a otřete ji. Na kůži existují speciální mýdla, která se obvykle nazývají sedlová. Tmavší skvrny, například od inkoustového pera, jsou další kapitolou. Podle odborníků na ně pomůže vatový tampon namočený v alkoholu. Třeba ho však nanášet opatrně přímo na skvrnu, aby ji alkohol nerozšířil na větší rozměr.

Kůži důkladně osušte
Ujistěte se, že jste kůži pečlivě osušili dalším čistým a suchým hadříkem, abyste se vyhnuli plísni. Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud necháte místo o samotě sušit na noc bez polštářů.

Naneste krém na kůži
Znovu zvlhčete materiál nanesením krému na kůži čistým hadříkem. Nechte jej zapustit a poté podle potřeby vyleštěte.

Tipy, jak pečovat o kůži
Kožený nábytek zabarvený anilinem, kde barvivo proniká celým materiálem, je nejen odolný, ale ve skutečnosti má vypadat poněkud opotřebovaný. Je velmi příjemné používat jej a časem si vytvoří bohatou patinu.

Umístění, které chrání kůži
K popraskání kůže vedou ve většině případů podmínky okolí, jako jsou extrémní teploty a nedostatek vlhkosti. Neumisťujte pohovku přímo pod klimatizaci, vedle radiátoru nebo před hořícím ohněm, způsobuje to vysušení kůže. Sluneční světlo může mít také tento efekt, takže nedávejte nábytek hned vedle okna nebo skleněných dveří, případně tam umístěte clony, které stíní světlo.

Domácí zvířata
Kočky, a někdy i psi, používají kůži jako (velmi drahé) škrábadlo, takže je raději naučte sedět mimo pohovku. Bývají nejčastější příčinou škod, kvůli které majitelé hledají opraváře.

Pravidelná hydratace
Chcete-li ošetřit konkrétní postižené oblasti, vyhledejte ošetřující přípravky určené pro váš typ kůže. Výrobci koženého nábytku nabízejí různá séra a krémy přesně pro tyto účely. Bez ohledu na to, jak jsou kvalitní, nanášejte je lehce, při tomto je méně někdy více. Nejprve otestujte malou oblast a v případě barevné kůže buďte mimořádně opatrní. Buďte připraveni, že při použití jakéhokoli produktu kůže s největší pravděpodobností ztmavne.

Pokud se kůže rozřeže nebo roztrhne, obraťte se na odborníka
Neriskujte další poškození kůže tím, že se ji pokusíte opravit. Čištění kůže je práce pro domácí kutily, ale oprava ne. Kožený nábytek nebo dekorace raději nenoste do čistírny, i když inzerují péči o semiš a kůži, ale k odborníkovi na kůži či do opravy obuvi. Po neodborném čištění bývají škody nenávratné.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Bezpečnostní fólie na okna: Ochrana vašeho majetku a zdraví

Bezpečnostní fólie na okna jsou skvělým způsobem, jak zvýšit...

Výběr ideální postele do ložnice: Rozměry a další důležité aspekty

Ložnice je místem klidu a odpočinku, a výběr správné...

Nabídka radlic nakladače pro čelní smykem řízený nakladač

Pokud hledáte kvalitní a spolehlivé radlice na sníh pro...

Jak snadno zazimovat okolí domu s tlakovou myčkou?

Moderní tlaková myčka vám může být užitečná více než...