Dům s vlastní botanickou zahradou a rostlinami za tisíce liber

Date:

Na pohled zcela normální dům, jakých je v anglickém Cheltenhamu mnoho. Po vstupu do jeho interiéru se však vidina klasického rodinného domu rychle rozplyne. Jednotlivé místnosti totiž vypadají spíše jako malá botanická zahrádka, a to ne ledajaká. Namísto luxusních doplňků v ní najdeme rostliny s cenou několik stovek až tisíc liber.

Soukromou botanickou zahradu přímo v pokojích domu si zřídil Tom Le-Britton. Právě ten je příkladem, jak přeměnit dům nebo alespoň některé jeho místnosti ve skleník, kde lze pěstovat různé druhy rostlin. Nejprve si dal do salonku jen pár květináčů. V péči o ně si však rychle našel nový koníček, a tak pro účely pěstování uvolnil další místnost, ve které zřídil malý skleník. Tím se jeho sbírka začala okamžitě rozrůstat a dnes ji tvoří rostliny, které nejsou ani v některých botanických zahradách.

S přibývajícími druhy se nejen salonek a zmiňovaný uvolněný pokoj, ale i další prostory v domě začaly měnit na řádnou zahradu. Jelikož mezi rostlinami nechyběly ani vyšší druhy, exotické květiny či různé táhlé byliny, místnosti ještě více zarůstaly a zazelenely. Tomův dům se tak začal transformovat na uzavřenou džungli, která plnila spíše pěstitelské než obytné účely. Kolekce rostlin už nebyla jen botanickou sbírkou, u které si Angličan užíval svůj koníček. Postupně se stala i zdrojem lukrativního příjmu.

Jak tvrdí sám Tom, v jeho domě rostou peníze na stromě, a to doslova. Příkladem je několik vzácných rostlin, jejichž hodnota dosahuje stovky liber. Ty ale nejsou tím nejdražším, co se v jeho sbírce nachází. Pozornost botaniků a sběratelů schopných utratit za rostlinu třeba tisíce liber poutá Rhaphidophora Tetrasperma Variegata. Jedná se o speciální geneticky vyšlechtěný druh, jaký ve světě nemá obdoby, přestože v nekřížené verzi je dostupný za pár liber i v supermarketech. Tomův kousek je ovšem jedinečný. Jedinečným ho ale nedělá pouze unikátní tvar dopisu či jeho nenapodobitelná textura. Mezi originály se zapsal spíše cenou. Jediný dopis má totiž hodnotu 12 000 £.

Tom má na dopisy z astronomicky drahé rostliny první rezervace. Ještě před závěrem roku 2020 mu přišly 3 objednávky. Již nyní je jasné, že jejich prodej mu zaručí slušný balíček pro investování do dalšího rozvoje této soukromé botanické zahrady zřízené přímo v domě.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Průměrné spotřebitelské ceny 2015-2022: Česko versus Polsko

V roce 2022 inflace strhala všechny rekordy prakticky po...

Trápí vás zdražující se energie? Dosáhněte až 75% úspor díky tepelnému čerpadlu

Nikomu z vás nemusíme příliš vykládat, jakým způsobem se...

Nechte si pomoct se zemními a výkopovými pracemi kvalitní firmou

Také už netrpělivě pokukujete po kalendáři, kdy jej otočíte...

Matrace 180×200: Jak vybrat optimální rozměr lůžka do své ložnice?

Kvalitní matrace je základem kvalitního spánku a pohodlí. Výběr...