Startovací bydlení – na těchto 5 věcí si dejte pozor

Date:

V životě každého mladého člověka přijde čas, kdy se rozhodne pro první samostatné bydlení. Ať už chce odejít od rodičů nebo z pronájmu, výběru startovacího bytu se vyplatí věnovat dostatek času a připravit se na možné scénáře. S čím je třeba počítat?

Plocha bytu
Mladé páry či „singles“ od obytného prostoru vyžadují, aby efektivně plnil všechny základní funkce na co nejmenším prostoru, protože od výměru se odvíjí i výše ceny. Rozloha takových startovacích bytů se většinou pohybuje od 30 do 45 metrů čtverečních, ale vhodné designérské zásahy dokáží vytvořit pohodlné bydlení pro mladé i na 27 m2. Je praktické raději slevit z prostorových nároků a zaměřit se na šikovná multifunkční řešení.

Dobrá lokalita
Na výběru prvního bytu je velmi důležitá výhodná lokalita. Netřeba pod tím rozumět byt v centru, který překračuje naše finanční možnosti, ale spíše polohu, která má snadnou dostupnost z hlavních dopravních tahů města a také blízkost linek a zastávek MHD, hlavně takových, které jsou ideální pro naše body zájmu, jakými jsou práce, železniční a autobusové nádraží. Při novém bydlení je rozhodně třeba zjistit iv jaké blízkosti se nacházejí potraviny, banka, všeobecný lékař, případně nemocnice. Malý byt v dobré lokalitě je také výhodnou investicí, v budoucnu jej můžete bez problémů pronajmout.

Financování
Startovací byty s nízkou výměrou jsou pro mladé výhodné hlavně kvůli nižší ceně. Ceny bytů však stále rostou a tak v krajských městech je třeba počítat za 1-pokojový byt 70 – 100 tisíc eur, v Bratislavě mohou jít ceny i výše. V každém případě je dobré mít jasno v tom, jak budete koupi financovat. V současnosti už nikdo nedostane úvěr na bydlení na celou výši ceny nemovitosti, poskytují se převážně na úroveň 80% a na výjimku 90% z hodnoty nemovitosti. Kupující tedy často potřebují ještě dofinancovat 10 – 20% kupní ceny. Pokud nemáte našetřeny vlastní finanční zdroje, vyplatí se vám výhodná kombinace pravidelného spoření a stavebního úvěru můj DOMŮ od První stavební spořitelny, díky které získáte garanci v podobě fixní zvýhodněné úrokové sazby 1,8 %.

Dispozice interiéru
Pro startovací bydlení dnes naleznete na realitním trhu starší byty i novostavby, mnohé z nich jsou již předem přizpůsobeny pro optimální využití prostoru. Velkou výhodou je balkon či lodžie, které mohou svým obyvatelům výrazně zpříjemnit život. Šikovným řešením bývá také „galerie“, tedy pódiové umístění spacího prostoru pod stropem. Při výběru je třeba se také zaměřit na světlou výšku stropu, některé byty ji mají nadstandardní a tak je v nich možné vytvořit víceúrovňové bydlení nebo stavět nábytek co nejvíce do výšky, čímž se ušetří prostor. U malého bytu je třeba zvážit, zda pro pohodlný život potřebujete alespoň jeden uzavřený pokoj, nebo vám bude více sedět optické předělení mobilními stěnami či prvky.

Smart zařízení
Při plánování malého bytu velmi pomůže, určíte-li si předem funkci jednotlivých částí bytu a chytře rozložíte nábytek. Hlavní zásadou je efektivně využít prostor a nechat dost volného místa pro pohyb a aktivitu. Pro skladování se nejlépe hodí vestavěné šatní skříně, které nejednou plní i roli příček bytu. Místo na spaní může být řešeno jako vestavná postel či rozkládací pohovka. Společenská část bytu by měla dýchat a poskytovat dostatek místa, abyste se v ní cítili příjemně bez pocitu stísněnosti. V této části by neměly být větší skříně, ale jen vkusně doplněný nábytek.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Bezpečnostní fólie na okna: Ochrana vašeho majetku a zdraví

Bezpečnostní fólie na okna jsou skvělým způsobem, jak zvýšit...

Výběr ideální postele do ložnice: Rozměry a další důležité aspekty

Ložnice je místem klidu a odpočinku, a výběr správné...

Nabídka radlic nakladače pro čelní smykem řízený nakladač

Pokud hledáte kvalitní a spolehlivé radlice na sníh pro...

Jak snadno zazimovat okolí domu s tlakovou myčkou?

Moderní tlaková myčka vám může být užitečná více než...