Jaké budou trendové barvy v interiéru

Date:

Rok pomalu končí a brzy začne nový. Jak už to bývá, designéři v tomto období předpovídají, které barvy se v nejbližším období stanou nejpopulárnějšími. Každý přísahá na tu svoji, takže zůstává na vás, abyste se rozhodli, která z nich přemlouvá přímo k vám.

Naše domovy jsou naším soukromým prostorem a útočištěm, ve kterém se chceme cítit bezpečně, pohodlně a především šťastně. A to nebylo nikdy důležitější než právě teď, kdy trávíme doma více času než kdy předtím. Pandemie významně ovlivnila designéry světových značek barev a nátěrů a přestože každý z nich má svou hlavu, všichni se zázračně shodli na hlavním přívlastku, který vystihuje barevnou paletu roku 2021 – „uklidňující“. Ano, tohle všichni potřebujeme. Která z trendových barev příštího roku nejvíce uklidní vás?

 1. Nové teplejší neutrály
  Při vytváření nového nebo obnoveného interiéru je velmi důležité nastavit neutrální barvu převážné většiny stěn, na které nejlépe vynikne naše zařízení a dekorace. V posledních letech byly velmi oblíbené chladnější tóny šedé škály, nyní však dochází k oživení teplejších odstínů, s více máslovými, mléčnými a mandlovými tóny. „Rok 2021 považuji za rok vytváření útulných prostor, dojde k posunu od chladnějších šedých odstínů k teplým neutrálním,“ vysvětluje Ruth Mottershead, kreativní ředitelka Little Greene. Tyto barvy jsou ideální pro vytvoření klidných obytných prostor, které vytvářejí pocit pohodlí. Na tomto pozadí fantasticky vyniknou tmavší soklové lišty, dveře nebo prvky nábytku.
 2. Poctivá zemitá
  Značka Dulux prohlásila za barvu roku 2021 „poctivou zemitou“ – Brave Ground. Není to odstín „wow“, ale má nenápadný půvab, který působí příjemně. Odborníci ze společnosti Dulux označili tento teplý a uzemňující neutrální odstín za „barvu, která umožní lidem čerpat ze síly přírody a pomůže jim najít odvahu do budoucnosti.“ Navíc krásně ladí s černou, bílou a různými odstíny modré, červené a zelené. Podobný odstín je i odstín firmy Valspar „Brown Bunny“. „Neustále bojujeme se stresem ve všech aspektech života a stále více hledáme úlevu, která vyváží náš rychlý životní styl,“ říká Sue Kim, Senior Design Expert společnosti Valspar, „Vytvoření příjemného interiéru v neutrálních tónech sníží naše pocity úzkosti.“
 3. Svěží zeleň
  Dnes jsou odstíny zelené velmi oblíbené, najdeme je v mnoha bytech i kancelářích. Je to synonymum přírody a klidu, velmi lákavé jsou mnohé její odstíny. Od mátové a šalvějové, přes trávovou a kaki až po modrozelenou jsou využívány ve všech místnostech a mají silnou regenerační schopnost. Podle známého výrobce barev Benjamina Moora je třeba věnovat pozornost odstínu, který jejich značka pokládá za barvu roku 2021 – egejskou modrozelenou (Aegean Teal). „Je příjemná a uklidňující jako moře, je mostem mezi chladnějšími a teplejšími barvami,“ dodává Andrea Magno, ředitel marketingu a vývoje firmy Benjamin Moore. Odborníci se shodují, že příští rok bude v našich domácnostech více zelené než kdy předtím. „Všechny druhy zeleně posilují naše spojení s přírodou a vytvářejí dokonalý pocit útulné náruče domova,“ vysvětluje odbornice Joa Studholme z Farrow & Ball.
 4. Čistší modrá
  Další uklidňující barvou, která vzdává hold světu přírody, je modrá. V minulých letech se často používaly její ocelové a šedé odstíny, nyní však designéři hlásí návrat k „pravé“ modré. Modré jako moře, jako nebe. Nejvíce ji vyzdvihuje světoznámá značka Pantone, která prohlásila za barvu roku „nebeskou modrou“ – Sky Blue. Pokud ji nechcete mít na zdi, rozhodně se vyplatí v tomto příjemném tónu vybavit alespoň doplňky a textilie. „Tyto nekomplikované odstíny vyvolávají vzpomínky z našeho dětství, takže mají uklidňující účinek v domácnosti navzdory jejich chladnějším podtónům,“ dodává Joa Studholme.
 5. Expresivní akcenty
  Ať je pozadí vaší domácnosti jakkoli uklidňující a neutrální, v každém případě dobře padnou prvky, které upoutají pozornost. Nemusí jich být moc, ani nemusí zabírat velkou plochu, přesto mohou být klíčovým motivem interiéru. Solitérní stěny, zařízení nebo doplňky ve sytých teplých barvách dokáží být elegantní a útulné zároveň. Designéři doporučují hřejivé červené, švestkové a morušové tóny, syté žluté a hnědé nebo hluboké modré a zelené. „Pro dosažení odvážného a neobvyklého efektu pomohou i kombinace barev, které se tradičně považují za konfliktní: červená se světle růžovou nebo neonově růžová v kombinaci s neutrální béžovou. Vytvoříte tak hravý design,“ radí designérka Dora Blaskievich z firmy Charm Creative.
- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Průměrné spotřebitelské ceny 2015-2022: Česko versus Polsko

V roce 2022 inflace strhala všechny rekordy prakticky po...

Trápí vás zdražující se energie? Dosáhněte až 75% úspor díky tepelnému čerpadlu

Nikomu z vás nemusíme příliš vykládat, jakým způsobem se...

Nechte si pomoct se zemními a výkopovými pracemi kvalitní firmou

Také už netrpělivě pokukujete po kalendáři, kdy jej otočíte...

Matrace 180×200: Jak vybrat optimální rozměr lůžka do své ložnice?

Kvalitní matrace je základem kvalitního spánku a pohodlí. Výběr...