Král pobřeží z řeckých ostrovů: Zakyntos láká svými kouzelnými útesy a tyrkysovým mořem

Date:

Řecký ostrov Zakyntos je ideální pro objevování rozmanitého podmořského života a odpočinku na romantických plážích.

Řecko je známo velkým množstvím ostrovů, které patří mezi oblíbené dovolenkové destinace turistů. Zatímco Korfu se pyšní nejbohatší přírodou, Rhodos sedmým divem světa, Zakyntos se může pochlubit jedněmi z nejkrásnějších řeckých útesů. Turisté milují potápění v čistých tyrkysových vodách Jónského moře mezi rozsáhlými skalnatými útvary a zelenými porosty.

Na Zakyntos se dostanete bez problémů letadlem, které z hlavního města Slovenska létá každé pondělí, čtvrtek a neděli. Let trvá přibližně tři hodiny, po kterých přistanete na mezinárodním letišti Zakynthos Airport. Odtud se snadno dopravíte do kterékoli části ostrova buď autobusem nebo taxíkem.

Autobusy veřejné dopravy spojují autobusové nádraží s letištěm a jejich harmonogram je přizpůsoben odletům a příletům letadel v době, kdy je letiště otevřeno, takže turisté nemusí dlouho čekat na spoje. Na ostrově však funguje i doprava taxíků a hotelový transfer, který je velmi užitečný pro rekreanty ubytované v hotelovém resortu. Kromě toho si na ostrově můžete půjčit auto, se kterým se dostanete i na těžší dostupná místa.

Plavba k opuštěnému vraku
Největším turistickým lákadlem Zakyntosu jsou pláže, kterých je na ostrově několik. Mezi nejoblíbenější patří Navagio Beach, která je známá svým vrakem přímo na pláži. Dostat se k němu dá jen loďkou, kterou si můžete buď pronajmout, nebo si zaplatit skupinovou plavbu. Během ní uvidíte i několik útesů ostrova a dozvíte se více o jejich historii provázané řeckou mytologií.

Pláž se nachází v takzvané Pašerácké zátoce a je pokryta jemnými bílými kamínky. Název dostala podle pašerácké lodi s cigaretami, která byla potopena a vyplavena v roce 1980. Oblíbenou pláží je i Kalamaki Beach, na kterou je přístup zdarma a nabízí spoustu místa pro rekreanty a výhledy na řecké útesy přímo z moře. Navíc, hned v jejím okolí se nacházejí pláže Banana Beach a Tsalivi Beach, které jsou rovněž velmi populární.

Banana Beach je největší pláž ostrova Zakynthos a vzdálená jen 14 kilometrů od hlavního města Zakynthos town. Její tvar připomíná banán, podle něhož dostala i jméno. Pláž je plně vybavena slaměnými slunečníky a lehátky, které jsou k dispozici k pronájmu. Rekreanti si zde mohou vyzkoušet i různé vodní sporty. Na pláži se nachází několik barů, které nabízejí studené nápoje a lehké občerstvení. Právě díky možnostem k odpočinku, jídlo i zábavu patří Banana Beach mezi nejnavštěvovanější pláže ostrova.

Ostrov jeskyní a útesů
V souvislosti s plážemi patří k dalším pýchám ostrova jeskyně. Jedny z nejkrásnějších se nacházejí v oblasti Keri Caves. I sem se lze dostat pouze lodí, avšak plavba mezi kamennými oblouky a podél malebných zátek stojí za to. V jeskynních oblastech se navíc nachází křišťálově čistá voda, do které z loďky můžete skočit a vychutnávat si plavání v nádherné oblasti.

Další významnou jeskyní je Black Cave nebo Černá jeskyně. Toto místo je ideální pro ty, kteří si chtějí odpočinout od pláže a věnovat se turistice. Malá jeskyně se nachází ve strmých kopcích nedaleko města Kallithea a nabízí neuvěřitelný panoramatický výhled na ostrov.

Dostat se sem víte autem, které zaparkujete u malé chaty se stejným názvem a odtud si už můžete vychutnávat sto metrů dlouhou túru do kopce. Cesta je dobře vyznačená a jsou zde i lana, kterých se můžete držet, avšak nezbytností je vhodná obuv. Na vrcholu vás bude čekat malá jeskyně a výhled na ostrov a moře pod ním.

Keri Caves – místo s nejkrásnějšími jeskyněmi Zakyntosu.Zdroj: istock
Za návštěvu rozhodně stojí i malá vesnička Agios Nikolaos vzdálená přibližně 32 kilometrů od hlavního města. Podle sčítání lidu z roku 2001 v něm žije 42 obyvatel a nachází se zde jen jedna ulice, podél které se nacházejí všechny obchody a restaurace ve vesnici. Agios Nikolaos je kromě vesnice také přístav s nádhernou pláží, ze kterého se můžete dostat na Kefalonii nebo na pláž Navagio Beach.

Z tohoto malebného přístavu se také umíte lodí odvést do Modrých jeskyní, které jsou situovány na nedalekém mysu Skinari – nejsevernějším bodě ostrova. Jeskyně dostaly svůj název podle tyrkysově modré barvy moře, které je obklopuje. Zajímavé na nich je to, že více než jeskyně jde o pozůstatky jeskyní, jelikož typické jsou kamennými oblouky s otvory v bílých útesech.

Patron ostrova i národní básník
Hlavní město ostrova Zakynthos town nebo někdy nazývané také Zante se nachází na úpatí kopce Bochali a je zároveň i hlavním přístavem ostrova. Město v roce 1953 téměř úplně zničilo zemětřesení, avšak místní obyvatelé se nevzdali a začali pracovat na jeho rekonstrukci. I díky tomu je dnes ze Zakynthosu moderní město nejen pro turisty.

Zakynthos nabízí návštěvníkům mnoho zajímavých atrakcí, jako například slavný kostel Agios Dionysios, ve kterém se ukrývají relikvie světce – arcibiskupa Dionýsie, který žil v 16. století. Když se budete nacházet u kostela, určitě nahlédněte i do jeho nitra. Každý centimetr kostela od stropu až po podlahu je pokryt výjimečnou ikonografií zobrazující život Ježíše Krista a jeho apoštolů.

Ve slavném kostele Agios Dionysios se ukrývají relikvie arcibiskupa Dionýsie, který žil v 16. století. Zdroj: istock
Pobřežní cesta známá také jako ulice „Santa Marina“ vede na náměstí Dionysios Solomos, které je největším náměstím ostrova. Jednou z jeho nejvýznamnějších atrakcí je socha Dionýsie Solomosa – řeckého básníka, který napsal národní hymnu. Socha se nachází před Byzantským muzeem, které nabízí náhled toho, jak město vypadalo před zemětřesením.

Dalším známým náměstím v Zantě je Náměstí svatého Marka. V 18. století bylo centrem společenských a politických diskusí mezi významnými osobnostmi ostrova, které na tomto místě mají i vlastní muzeum. Celý název tohoto muzea je Muzeum Dionýsie Solomosa, Andrease Kalvose a dalších významných osobností Zakynthosu a sídlí v honosné neoklasicistní budově. Jsou v něm vystaveny portréty známých postav z historie ostrova, osobní předměty Dionýsie Solomosa a mnohé jeho rukopisy.

Náměstí svatého Marka, Zakynthos town.Zdroj: istock
Představu o vzhledu Zakynthosu před přírodní katastrofou poskytuje také benátský hrad Bóchali. Pevnost původně postavili Benátčané v roce 1646 n. l. na místě starověké akropole a byzantského hradu. Když Britové v roce 1812 obsadili Jónské ostrovy, hrad zrekonstruovali a přistavěli k němu fotbalové hřiště, budovu parlamentu a kasárny. Dnes je většina pevnosti v ruinách, ale z této oblasti je stále několik neuvěřitelných výhledů na ostrov.

Město můžete prozkoumat také na turistickém vláčku. Nejvíce si jej užívají děti, ale je také praktickým a zábavným způsobem prohlídky památek. Jezdí po městě a doprovází turisty po nejznámějších městských atrakcích. Vláček dochází také do letoviska Argasi, ve kterém se nachází pláž Boletsos Beach.

Na své si přijdou milovníci masa i vegetariáni
Během dovolené na Zakynthosu budete mít možnost ochutnat množství typických řeckých jídel a tradičních pokrmů ostrova. Ulice jsou ve večerních hodinách plné nejrůznějších vůní odrážejících středomořskou kuchyni, jejímiž hlavními složkami jsou olivový olej, sýry a med.

Řecká kuchyně je tak bohatá na chutě a možnosti výběru, že se klidně může stát, že po hlavním jídle si ještě dáte předkrm. To nejčastěji tvoří melitzanosalata, taramosalata a tzatziki. Jedná se o typické řecké omáčky, které se natírají na chléb a sestávají z lilku, jiker z kapra, jogurtu, okurek a česneku.

I když je Zakyntos ostrov, maso je oblíbeným jídlem místních obyvatel. Mimořádně populárním je spetsofai – štiplavé řecké párky na paprice a rajčatech. Lidé zde také mají rádi masové kuličky různých druhů. Stejně často si zde pochutnávají i na jídle s názvem dolmadakia – révové listy plněné rýží, mletým masem a spoustou bylinek.

Na ostrově se jehněčí, vepřové, kuřecí a telecí maso připravuje a podává na řadu různých způsobů, ale plněný králík vařený nebo dušený na víně je jedním z nejcharakterističtějších jídel Zakyntosu. Typické jsou také špízy souvlaki, telecí maso s cibulí a rajčatovou omáčkou stifado a jehněčí maso s těstovinami youvetsi.

Díky příznivému podnebí se zde velmi často využívá i zelenina, takže vegetariáni také nejsou ochuzeni o tradiční řecké chutě. Mezi typická jídla patří lilky imam plněné cibulí, rajčaty a petrželkou. Populární jsou také briam – pečené brambory s mrkví, cuketou a cherry rajčátky.

V cukrárnách na Zakynthosu naleznete koláče všech druhů, avšak ty nejtradičnější jsou snadno rozpoznatelné, protože jejich hlavní složkou jsou ořechy, mandle a skořice. Místní pochoutkou ostrova Zakyntos je frigania – krémový dezert obvykle sestávající ze tří vrstev.

Základ tohoto zákusku tvoří tradiční řecké suchary, které jsou bohatě zality sladkým sirupem ochuceným citrónovou kůrou a skořicí. Střední vrstvu tvoří vanilkový krém, který je zakončen dávkou šlehačky. Frigania se podává vždy vychlazená a obvykle se zdobí mandlovými lupínky, mletými vlašskými ořechy nebo skořicí.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Průměrné spotřebitelské ceny 2015-2022: Česko versus Polsko

V roce 2022 inflace strhala všechny rekordy prakticky po...

Trápí vás zdražující se energie? Dosáhněte až 75% úspor díky tepelnému čerpadlu

Nikomu z vás nemusíme příliš vykládat, jakým způsobem se...

Nechte si pomoct se zemními a výkopovými pracemi kvalitní firmou

Také už netrpělivě pokukujete po kalendáři, kdy jej otočíte...

Matrace 180×200: Jak vybrat optimální rozměr lůžka do své ložnice?

Kvalitní matrace je základem kvalitního spánku a pohodlí. Výběr...