Plasmový zdroj aneb kde se plazma uplatní?

Date:

Obliba plazmových řezaček v posledních několika letech obrovsky stoupá, čemuž se není potřeba divit. Lídři v podobě strojírenských a technologických firem totiž stále více dbají na kvalitnější a efektivnější zpracování kovů. K tomu jim dopomáhají nejenom ruce šikovných řemeslníků, ale také kvalitní plazmové řezačky, které si bez větších problémů poradí s jakýmkoliv kovovým materiálem.

Jak plazma funguje?

Plasmový zdroj dnes najde své uplatnění nejenom v profesionálních kovoobráběcích provozech, ale také v domácích dílnách šikovných kutilů. Pořizovací cena plazmových řezaček je totiž velmi atraktivní i pro fyzické osoby a svůj podíl na popularitě má jistě i efektivity řezání neželezitých kovových materiálů. Obrovskou výhodou je navíc možnost řezat nejenom běžné kovy typu mědi a oceli, ale bez problémů se můžete pustit do dělení jakéhokoliv elektricky vodivého materiálu.

Z čeho se řezačka skládá?

Plazmový řezací stroj se pochopitelně skládá z více dílčích částí, neboť jinak by nemohlo být dosaženo tak vysoké efektivity řezání. Nejdůležitější je u plazmové řezačky zdroj energie, ale ten se v praxi neobejde bez kabelu, hořáku a případě kompresoru se stlačeným vzduchem nebo plynem. Tady narazíte na první zásadní rozdíly mezi plazmovými řezačkami, protože některé z nich musíte připojit na externí kompresor.

Proč je plazma tak účinná?

Plasmová řezačka je schopna při správném nastavení dělit jakékoliv elektricky vodivé materiály až do tloušťky několika desítek milimetrů. To je zapříčiněno hlavně jedinečnými vlastnostmi plasmy, která prochází kovem jako horký nůž máslem. Vzduch přiváděný do elektrického oblouku se ionizuje, takže na jeho konci vzniká plasma o teplotě až 20 000 °C. Díky tomu můžete s plasmovým řezákem bez větších problémů řezat všechny kovy.

Máte-li doma plasmovou řezačku, pak vás určitě nepřekvapí řezání žádného druhu neželezitého kovu. Extrémně vysoká teplota plasmy totiž bude materiál tavit relativně rychle.

- Reklama -pr článek

Nové příběhy

Další články autora
Katka

Průměrné spotřebitelské ceny 2015-2022: Česko versus Polsko

V roce 2022 inflace strhala všechny rekordy prakticky po...

Trápí vás zdražující se energie? Dosáhněte až 75% úspor díky tepelnému čerpadlu

Nikomu z vás nemusíme příliš vykládat, jakým způsobem se...

Nechte si pomoct se zemními a výkopovými pracemi kvalitní firmou

Také už netrpělivě pokukujete po kalendáři, kdy jej otočíte...

Matrace 180×200: Jak vybrat optimální rozměr lůžka do své ložnice?

Kvalitní matrace je základem kvalitního spánku a pohodlí. Výběr...